Polish

Department of Epizootiology

VETERINARY VACCINOLOGY

TREŚCI WYKŁADÓW

Historia i znaczenie immunoprofilaktyki. Nowe kierunki rozwoju biotechnologii medycznej: biopreparaty, immunomodulatory. Biotechnologia antygenów szczepionkowych. Molekularne mechanizmy odpowiedzi na antygeny szczepionkowe. Rodzaje, produkcja, kontrola i bezpieczeństwo szczepionek. Historia i znaczenie immunoprofilaktyki. Nowe kierunki rozwoju biotechnologii medycznej: biopreparaty, immunomodulatory. Biotechnologia antygenów szczepionkowych. Molekularne mechanizmy odpowiedzi na antygeny szczepionkowe. Rodzaje, produkcja, kontrola i bezpieczeństwo szczepionek. Metody oceny nieszkodliwości i skuteczności szczepionek. Zasady, techniki i schematy szczepień różnych gatunków zwierząt gospodarskich, towarzyszących i domowych. Przeciwwskazania do szczepień, szczepienia w grupach ryzyka. Szczepienia ochronne u niższych i wyższych kręgowców. Rynek i dystrybucja szczepionek. Problemy prawne i etyczne szczepień, nadzór nad rynkiem i dystrybucją szczepionek w Polsce, UE oraz na świecie.

TREŚCI ĆWICZEŃ

Metody oznaczania swoistej odpowiedzi immunologicznej na antygen szczepionkowy (komórkowej i humoralnej). Metody pobierania, przygotowywania i przechowywania materiałów do badań immunologicznych. Laboratoryjne metody „in vitro” do oceny nieszkodliwości i skuteczności szczepionek. Zasady, techniki i schematy szczepień u różnych gatunków zwierząt gospodarskich, towarzyszących i domowych, mięsożernych, wolno żyjących, ptaków oraz niższych kręgowców. Przygotowanie zwierząt do szczepień z uwzględnieniem specyfiki hodowli oraz grupy technologicznej. Ograniczenia stosowania immunoprofilaktyki.

CEL KSZTAŁCENIA

Celem kształcenia jest nabycie przez studenta nowej wiedzy oraz uzupełnienie posiadanej wiedzy w zakresie immunoprofilaktyki swoistej, produkcji, oceny i stosowania szczepionek oraz zasad, technik i schematów szczepień u różnych gatunków zwierząt.

Osoba odpowiedzialna za realizację przedmiotu:

dr wet. Elżbieta Terech-Majewska

e-mail: etam@uwm.edu.pl

 

Przedmiot fakultatywny